housesnorthwest@housesnorthwest.com


Home » Inwestycje » Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny to konieczność – w większości przypadków. To łączy Polaków, Czechów, Norwegów, Japończyków czy Kanadyjczyków. Nie ma na świecie kraju, w którym mieszkanie można kupić bez kredytu, oczywiście mowa o przeciętnie zarabiającym człowieku. Naturalnie są różne przypadki, dostajemy mieszkania po rodzicach, dziadkach, odkładamy pieniądze przez jakiś czas, dzięki czemu kupujemy nieruchomość, to się oczywiście zdarza. Ale mimo wszystko najczęściej jest tak, że bierzemy kredyt hipoteczny. To na co w takim razie trzeba zwracać uwagę, jeżeli w grę wchodzi wybór kredytu hipotecznego? Początkowo spójrzmy na siebie, kim tak naprawdę my jesteśmy?
hosue_kredyt2
Zabrzmiało może nieco dziwnie, filozoficznie, ale po prostu chodzi o dokładne przeanalizowanie swoich możliwości finansowych i zawodowych. Może jest tak, że ostatnio się nam poszczęściło, mamy bardzo dobrą pracę, lecz co z tego, skoro jest ona niepewna? Niby w dzisiejszych czasach nikt nie może mieć 100% pewności odnośnie swojej przyszłości, ale jakby nie patrzeć w wielu przypadkach podejmujemy zbyt pochopnie decyzję o wzięciu kredytu. Może lepszym rozwiązaniem jest dalsze zbieranie kasy, przynajmniej po jakimś czasie starczy na wkład własny. To nie chodzi o to, aby kogoś przekonać do tego, aby dał sobie spokój ze spełnieniem mieszkaniowego marzenia, ale byłoby super, gdyby nieco większa liczba Polaków sensownie podchodziła do tematu swoich finansów. Nie chcielibyśmy skończyć jak Grecy czy powiedzmy Hiszpanie, to jasne.

Gdy będziemy szukali kredytu hipotecznego, bo pewnie damy się jednak skusić, zwracajmy uwagę na takie oczywistości jak skala rocznego oprocentowania, możliwość zrobienia pauzy, czyli niespłacania zobowiązań bez żadnych monitów i kar, ale również nie zapomnijmy o tym jak wielce istotne są ukryte kruczki, które bywają irytujące i uprzykrzające życie. Niby wszystkie banki powinny przestrzegać zasad, polskie prawo bankowe jest dosyć rygorystyczne, ale wiadomo jak to w świecie kredytów hipotecznych może być. Czyli generalnie chodzi o to, aby dokładnie czytać umowę, to pomaga. Na koniec odpowiedzmy sobie jeszcze na proste pytanie: czy doradztwo kredytowe jest w porządku? Czy w ogóle można uwierzyć doradcy, który jakby nie patrzeć zarabia niemałą kasę na poleceniu ludzi określonym bankom? Cóż, mimo wszystko doradcy finansowi wcale nie są źli. Można śmiało powiedzieć, że są oni w wielu przypadkach niejako ostatnią deską ratunku, specjalistami, którzy wskażą nam korzystne kredyty pod hipotekę.

Comments are closed.