housesnorthwest@housesnorthwest.com


Home » Sprzedaż i wynajem » Zaliczka czy zadatek?

Zaliczka czy zadatek?

Kupno mieszkania to jedna z kilku najważniejszych decyzji naszego życia: przy założeniu, że nie jesteśmy jakimiś zamożnymi inwestorami nieruchomościowymi, którzy inwestują w setki mieszkań. No cóż, co jak co, ale akurat tacy ludzie nie czytają poradników tego typu, pewnie akurat to to każdy doskonale wie. Odpowiedzmy sobie w takim razie na bardzo proste, przynajmniej tak się wydaje, pytanie: co jest lepsze: zaliczka czy zadatek? Takie pytanie bardzo często zadają ludzie, którzy są na poważnie zainteresowani zakupem mieszkania, z rynku wtórnego, ale robią to po raz pierwszy w życiu, i zapewne ostatni, a więc mają pełne prawo do swoistego niepokoju.

zaliczka Cóż, przede wszystkim zaliczka jest o tyle dobra, że jeżeli transakcja sprzedaży nieruchomości nie dojdzie do skutku, z różnych powodów, odzyskamy swoje pieniądze. Jeżeli sprzedawca nie będzie chciał zwrócić nam zaliczki, będziemy mogli podać do go sądu – chociaż wiadomo, iż to powinna być ostateczność. Wszyscy doskonale wiemy, że co jak co, ale akurat skuteczność sądów jest bardzo niska. W przypadku zadadku jest o tyle dobrze, że jeżeli damy pieniądze, nie odzyskamy już ich, ale tak czy siak to żadna strata, bo mieszkanie będzie już nasze. Czyli generalnie rozchodzi się tutaj o to, aby znaleźć akurat dla siebie najrozsądniejsze rozwiązanie. Można śmiało powiedzieć, że zadatek jest mimo wszystko lepszą opcją. Co prawda jednorazowo dajemy sporą kasę, w dodatku nie odzyskamy już jej, ale przynajmniej możemy spać spokojnie, ponieważ mieszkanie jest już niemalże nasze. To w ogóle dosyć częste, że załatwiamy już sobie kredyt hipoteczny w banku, a sprzedawca rozmyśla się, ponieważ znalazł kogoś innego, może osobę, która jest gotowa zapłacić za lokum większe pieniądze, no albo płaci gotówką. W niektórych przypadkach oczywiście i zaliczka będzie najlepszym rozwiązaniem, w końcu wcale nie jest tak, że każdy sensownie rozumujący kupujący wybiera akurat zadatek, ale to drugie jest mimo wszystko lepsze.

Nie zapomnijmy również o tym, iż na wszystko powinniśmy mieć papier. Jeżeli nie będziemy go posiadali, nie zdziwmy się, że potem w razie jakichś problemów będziemy na przegranej pozycji. Przykładowo umowa ustna niby jest w Polsce szanowana, przez prawo, ale czy zawsze przez ludzi? Uścisk dłoni nie znaczy w dzisiejszych czasach zbyt wiele, chociaż i zapewne kiedyś ludzie honoru należeli do mniejszości. To cóż, powodzenia w kupnie mieszkania, zapewne zadek będzie w naszym przypadku wchodził w rachubę.

Post Tagged with , ,

Comments are closed.